yukarı
Işığın Kaynağı Düşün ve Sanat Dergisi
Ana Sayfa > Ayın Dosyası
Ayın Dosyası
İlmi Siyaset
Ateş Düştüğü Yeri Yakar
İki Dakikada Biten Yaşam...

25 Kasım 2007 tarihinde, bir akşam yemeği programından otomobiliyle dönerken, yol kenarında bekleyen polislerin yanından geçmektedir. Polisler yanlarından geçip uzaklaşan Baran’a otomobil farlarıyla selektör yaparlar. Mahkeme kayıtlarına “Baran Tursun’a dur ihtarı yapıldı.” olarak geçmektedir. Basın: “Dur ihtarı böyle mi olur?” diye manşet atar.

Işığın Kaynağı: Merhabalar. Işığın Kaynağı Dergisi olarak Acınızı paylaşmak istiyoruz. Biliyorum bu sorunu anlatmak bile zor. Ama acı paylaşılarak azalır. İçinde bulunduğunuz durumu bizimle paylaşır mısınız?

Anne: Ateş düştüğü yeri yakar. Bir ben biliyorum, bir de Allah. Hâlâ daha ilk günkü gibi acı çekiyorum.

Sabahlara kadar uyuyamıyoruz. Uykumuz, her şeyimiz dengesiz. Baran sanki kapıyı çalarak gelecek, diye bekliyorum. İlk gün gibi acım hala taze. Arıyorum, odasına giremiyorum. Eşyalarını kokluyorum, öpüyorum. Odasına, yanına gidince konuşuyorum: “Baran sağır olmuşum, seni duyamıyorum. Kör olmuşum seni göremiyorum.” Ne diyeyim; ağlayarak yanından dönüyorum, o günden bu yana…

Genç birinin gözüne bakıyorum, içimdeki yağlar eriyor. Sanki Baran’ı andırıyormuş gibi, iyice bakıyorum. Diyecek ki, “Bu kadınbana, neden böyle bakıyor?” Sevgilileri görünce durup bakıyorum. Nişan oluyor, düğün oluyor, ben kahroluyorum, ölüyorum.

Polis, vurmak zorunda değildi oğlumu. Başka şekilde onu yakalayabilirdi. Görevini kötüye kullandı. Oğlum suçlu değildi. Onu başka şekilde durdurabilirdi.

Işığın Kaynağı: O günleri anlatır mısınız?

Anne:  O zamanlar diyordum ki, beş dakika gözümü kapatabilsem de, şu olayı unutabilsem. Kafam o kadar karmakarışıktı ki çıldıracak gibiydim. Sonsuz bir yol olsa da yürüsem yürüsem o yolun sonunda oğluma sarılsam ve derin bir uykuya dalsam.
Beyin Fırtınası
Düşünce Notları
Düşünceye Yön Verenler
Geçmişten Geleceğe Köprü
Herkesin Bir Hikayesi Var
Aktivisler
Oku
Ötekiler Biziz
Portreler
Roman İşliği
Şiir'dem
Yerel Yönetimler