yukarı
Işığın Kaynağı Düşün ve Sanat Dergisi
Ana Sayfa > Ayın Dosyası
Ayın Dosyası
İlmi Siyaset
Ateş Düştüğü Yeri Yakar
Beyin Fırtınası
Düşünce Notları
Düşünceye Yön Verenler
Geçmişten Geleceğe Köprü
Herkesin Bir Hikayesi Var
Aktivisler
Oku
Ötekiler Biziz
Biz Çingeneyiz...


Tek sesliliğin, çok başlılığın egemen olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Böylesi koşullarda her şey karmaşaya dönüşmektedir. Oysa tabiat çok renkli olduğu gibi, insan da çok renklidir. İnsanın çok renkliliğini siyah ve beyaz arasında sıkıştırmak insanı kısırlaştırmaktır. Kısırlaşan insandan ürün elde etmek güçtür. Bu nedenle her rengin bizim rengimiz olduğu gerçeğinden hareketle, kimliklerimizden kaçınmanın kimseye yararı yoktur. Bastırılmış, silikleştirilmiş kimliklerimizi yeniden gün yüzüne çıkarmak gibi bir görevimiz olmalıdır.

Toplumun en dip noktasında bulunan Çingeneler dünyanın dört bir yanında baskıya ve aşağılanmaya tabi tutulmuş bir topluluktur. Oysa kendine münhasır gökkuşağını andıran çingene yaşamı doğru anlaşılmadan bir başka kültürün kendisini doğru anlaması imkânsızdır. Bu gerçeklikten hareketle, kavramları ve isimleri doğru kullanmak gerekmektedir. Dünyayı soyup soğana çeviren batı sömürgeciliğinin hırsızlıklarını ve dünyayı kan gölüne çeviren bir sistemi görmeden kimi çingenelerin kriminal suçlarını ön plana çıkarmak etik olmadığı gibi bilimsel de değildir. Bir topluluğu aşağılayanlara söylenecek tek söz şudur: AYNAYA BAKIN. O çirkin yüzü aynada göreceksiniz.

Bütün bu gerçekliklerden hareketle bir topluluğun bilinen gerçek adını kullanmak yerine, sözde onları savunmak adına yapay “ROMAN” adını kullanmak doğru değildir. Çingene sorunlarına ilgi duyan, bu konuda çalışma yapan birey ve kuruluşlara tavsiyemiz, “ROMAN” yerine ÇİNGENE adını kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

IŞIĞIN KAYNAĞI dergisi olarak her sayımızda bir kültürün tanıtımına katkı sunacağız. Toplumun en dip noktasında bulunan, sahipsiz ve dışlanmış bir topluluk olan ÇİNGENELER’le işe başladık.

Toplumun en dibine iteklenen Çingeneler her şeye rağmen örgütleniyor. İnternet üzerinde “BİZ ÇİNGENEYİZ” adlı herkesin izlemesi gereken bir siteleri var. Bu sitede yazan Mustafa AKSU ve Ali MEZARCIOĞLU ile görüştük. Aynı sitede söz edilen yazıların dergimizde yayınlanmasını talep ettik.


 
Portreler
Roman İşliği
Şiir'dem
Yerel Yönetimler