yukarı
Işığın Kaynağı Düşün ve Sanat Dergisi
Ana Sayfa > Ayın Dosyası
Ayın Dosyası
İlmi Siyaset
Ateş Düştüğü Yeri Yakar
Beyin Fırtınası
Düşünce Notları
Düşünceye Yön Verenler
Geçmişten Geleceğe Köprü
Herkesin Bir Hikayesi Var
Aktivisler
Oku
Ötekiler Biziz
Portreler
Tarık Dursun K.
Erdoğan BAYSAL


İnsanoğlunun yaşamını anlatmak çok zor. Hele bu yaşam sahibi bir de sanatçı ise bu zorluk ikiye katlanıyor. Onun için gördüklerimi aktarmakta oldukça zorlanıyorum. Ama anlatmak zorundayım; çünkü bu konuda kendime görev verdim. İlk sayısını çıkaracağımız -Işığın Kaynağı- Düşünce ve Sanat Dergimizin her sayısında hala yaşamakta olan kıdemli yazarlarımızdan biriyle söyleşi yapmayı ilke edindik. Amacımız, onu hem mekânında onurlandırmak, hem de dergimizin satırlarında konuk etmekti. Dolayısıyla derginin yazı işlerinden sorumlu olmam nedeniyle bu yöndeki ilk görev de bana düştü.

Konuğum değerli romancı Tarık DURSUN K. Saygın dostumuzu özyaşamıyla birebir uyum sağlamış, dört bir yanından tarih akan, buram buram sevgi kokan, kaldırım taşları bile insanı cezp edip adeta yol gösteren, şirin kıyı kentimiz Eski Foça’daki iki katlı evinde buldum. Evin birinci katında oturuyordu. Giriş kapısı açılır açılmaz da yüz yüze gelmiştik değerli kalemimizle…

Üstadım, içinde yaşadığımız yılın başlarında ağır bir hastalık geçirip, sağaltılmıştı ama konuşamıyordu. Sadece konuşulanları dinliyor, yüzünüze bakarak yüreğiyle konuşuyordu. Ara ara da işaretlerle tepkisini gösteriyordu. Bu durumu bildiğim için hazırlıklı gitmiş, uzun süre rahatsız etmemek için hal hatır sormanın arkasından birkaç kare resim çekip, yaşamı ile ilgili soruları yanıtlayıp bize ulaştırmasını söyleyerek eline tutuşturdum.
Roman İşliği
Şiir'dem
Yerel Yönetimler