yukarı
Işığın Kaynağı Düşün ve Sanat Dergisi
Ana Sayfa > Ayın Dosyası
Ayın Dosyası
İlmi Siyaset
Ateş Düştüğü Yeri Yakar
Beyin Fırtınası
Düşünce Notları
Düşünceye Yön Verenler
Geçmişten Geleceğe Köprü
Herkesin Bir Hikayesi Var
Aktivisler
Oku
Ötekiler Biziz
Portreler
Roman İşliği
Şiir'dem
Yerel Yönetimler
Hayatın Nabzı Yerelde Atar...
Tunç SOYER ile söyleşi...


Ümit Yaşar IŞIKHAN:  Öncelikle kendimizi tanıtarak işe başlayalım. “Işığın Kaynağı” adında düşün sanat dergisi çıkarıyoruz. Doğa ve insana dair ciddi kaygılarımız var. Bu nedenle 20 civarında roman, öykü, araştırmacı yazar, gazeteci, ressam, şair bir araya geldik. Ayrı ayrı düşüncelere sahip arkadaşlarımız gönüldaşlık temelinde, doğa ve insan gerçekliğini baz alarak, bölücü değil, birleştirici bir çizgide bir araya geldik ve ilk sayımızda sizi konuk almak istiyoruz. Sizi tanıyabilir miyiz?

Tunç SOYER:  Öncelikle çok ortak paydamız var. Bütün bu anlattıklarınız, derginizin içeriği benim de peşimde koştuğum değerler. İyiki geldiniz. 1959 Ankara doğumluyum, elli yıldır İzmir’de yaşıyorum. Hukuk okudum, sonra uluslararası ilişkilerde, sonra Avrupa Birliğinde master yaptım. Turizmle uğraştım. 2000’den bu yana da kamu ile ilgili bir şeyler yaptım. Siyasetle ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Önce rahmetli Piriştina’nın danışmanlığı, arkasından Ticaret Odasında dış ilişkiler müdürlüğü, genel sekreter yardımcılığı ve genel sekreterlik, EXPO ile ilgili genel sekreterliği ve nihayet son beş yıldır Seferihisar Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyorum.

HAYATIN NABZININ YERELDE ATTIĞINA İNANIYORUM

İbrahim ÜLGER: Doğa ile insan arasındaki uyuma dayalı bir belediye anlayışınız görülüyor.

Tunç SOYER:  Doğru, ben hayatın nabzının yerelde attığına inanıyorum. Yerelde üretilen değerlerin gerçekten insanların sorunlarına çözüm bulduğuna inanıyorum... Yerel deyince de içinde yaşadığımız doğanın önemini kaybettiğini düşünüyorum. Biz bir yıllık doğa envanteri çalışması yaptık.